Недавно моя знайома втратила сумочку з усіма документами

Недавно моя знайома, яка втратила сумочку з усіма документами – від паспорта до банківських карток запитала, чи потрібно їй писати якусь окрему заяву в податкову.

Мета – не дати шахраям записати на неї кредит, відкрити фіктивну фірму або якусь іншу покупку.

Як пояснили в Управлінні Державної фіскальної служби в Харківській області, такої спеціальної форми не існує, і громадяни зобов’язані в таких випадках звертатися в міліцію.

Що ж робити, якщо за вкраденими документами на Вас все ж записали кредит? І, якщо навіть після звернення в міліцію, Вам приходить повідомлення банку про несплату відсотків на кредит, який був узятий без Вашого відома на втрачені/вкрадені документи? Або ще гірше – до Вас у будинок заявилися представники Державної виконавчої служби, які мають намір вилучити Вашу квартиру за рішенням суду? Сьогодні це один з найпоширеніших і вкрай неприємних видів шахрайства.

Ростислав Кравець, старший партнер в Адвокатській компанії, голова Третейського суду, м. Київ:

– У разі втрати документів, бажано відразу написати заяву в міліцію, в якому викласти повний перелік втрачених документів. Ці дані вносяться у відповідну базу. Якщо був загублений паспорт, то такі дані вносяться в базу загублених паспортів доступ до якої відкрито для банків і бюро кредитних історій. Перевірити інформацію можна через ті ж бюро кредитних історій які надають її за досить помірну плату.

Якщо ж надалі стане відомо про оформлення кредитів або інших зобов’язань по втрачених документах, то ці дії буде досить легко оскаржити в суді. Тому при втраті або зникненні документів потрібно в найкоротші терміни повідомити про це в правоохоронні органи.

Надія Фроня, партнер в Об’єднання адвокатів, м.Київ:

– Якщо Вашим загубленим або вкраденим паспортом вже скористалися, оформивши на нього кредит, і банк вимагає погашення кредиту, можна звернутися до суду із заявою про визнання кредитного договору недійсним, а також заявити вимоги про зняття арешту з майна. У суді надати докази втрати паспорта на дату підписання кредитного договору. З точки зору закону, таких підстав достатньо для визнання договору недійсним. Однак практика показує, що судові розгляди по таких справах тривають роками – банки не бажають поступатися.

Слід подати також заяву в органи внутрішніх справ про підробку документів (ст. 358 КК) та шахрайство (ст. 190 КК). Особливо якщо банк ігнорує факт оформлення кредиту за втраченим паспортом. Адже не секрет, що кредити за загубленими паспортами і просто за паспортами, «залишеним без нагляду», наприклад, відданим в руки роботодавцю, і навіть взагалі без паспортів або за їх ксерокопіями, видаються не без участі співробітників банків.

У будь-якому випадку присутня провина співробітників банку, які згідно з Інструкцією НБУ при проведенні касових операцій зобов’язані встановлювати особу клієнта. Також у всіх банках є відеокамери, можливо підняти відеозапис і подивитися в чиїх руках був ваш паспорт. У Ваших інтересах звернутися в банк, міліцію і суд із заявою про витребування доказів якомога швидше, так як відеозаписи зберігаються обмежений термін.

Паралельно слід направити до суду заяву про зупинення провадження до завершення розслідування кримінальної справи, якщо банк вже вимагає повернути кредит в судовому порядку. До речі, експертизи підписів, що проводяться в кримінальному процесі безкоштовно, можуть бути використані як доказ у суді загальної юрисдикції.

Втім, і наявність висновків експертів, які підтверджують, що підпис на кредитному договорі не ваш, і кримінальна справа, не гарантують миттєвого позбавлення від «чужого» кредиту. Як зазначалося – банки не здаються навіть у випадках, коли до кримінальної відповідальності за видачу кредитів за підробленими документами залучені їхні власні співробітники.

Варто відзначити, що в такій ситуації не можна погашати чужий борг. Як показує судова практика, банки використовують обставину оплати як свідчення згоди з вимогами банку по оплаті боргу.

Враховуючи викладене, краще відразу ж після втрати паспорта подати заяву в міліцію. Коли заява написана, справжнього власника складно звинуватити в злочині, який скоїв інший чоловік. Адже за вашим паспортом можуть не тільки взяти кредит. А й, наприклад, створити фірму з метою ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Слід мати на увазі, що довідка про втрату паспорта не завжди допоможе. Випадок з практики – банк посилається на те, що можна написати заяву про втрату документа, а після оформити на старий (нібито загублений паспорт) кредит. Тому в заяві в міліцію потрібно вказувати, що паспорт не загублений, а вкрадений.

Не чекаючи отримання претензій від кредиторів можна звернутися в бюро кредитних історій. Кожен громадянин один раз в рік може зробити безкоштовний запит.

Отже, як слід діяти громадянину в разі шахрайського поводження з його документами.

1. Відразу після втрати/крадіжки документів напишіть заяву в міліцію. При цьому, якщо ви впевнені, що документи були вкрадені, треба писати заяву саме про крадіжку. Враховуйте, що заява про втрату не завжди переконливий доказ для суду.

2. Через якийсь час дайте запит в бюро кредитних історій, перевіривши, чи не записаний на вас якийсь новий кредит. Поспішати не варто – шахрайський характер маніпуляцій з вашими документами встановлюється за відпрацьованою процедурою, а кредит можна отримати не відразу. Повний список установ, що мають таку інформацію.

3. У разі отримання банківського повідомлення про необхідність погасити чужий кредит/оплатити відсотки по ньому або вимоги, скажімо, інтернет-магазину про сплату вами якоїсь невідомої покупки, ні в якому разі не платіть. У відповідь на таку вимогу можна послати відповідь, в якому чітко вказати, що кредит ви не брали, покупок не робили, і мало місце шахрайство. Запропонуйте кредиторам самим звернутись в міліцію і знайти шахраїв, від дій яких вони постраждали.

4. Приготуйтеся пройти досить тривалу судову процедуру. У ході суду вкажіть на втрату/крадіжку документів і прикладіть довідку з міліції/документ, що підтверджує внесення інформації про кримінальну справу до Єдиного реєстру розслідувань.

5. Наступного разу уважніше ставитеся до збереження своїх документів.

your ad here

коментувати